T. Wróblewski: Ciało, umysł i duch


CIAŁO, UMYSŁ I DUCH – MOTYWACJA DO TRENINGU

Fakt, iż jesteśmy w stanie wykorzystywać wewnętrzną siłę, by w niesprzyjający czy też tak zwany „zły” dzień napierać do przodu i sięgać do pokładów niewykorzystanej mocy, jest chyba jednym z niewielu przywilejów człowieka. Synergia tych działań udowadnia, że w momencie gdy ciało i umysł zostają sprzęgnięte do pracy razem, jest się w stanie wykrzesać wewnętrzne zasoby, by osiągnąć to co jest zupełnie osiągalne czy też realne, lecz to nie wszystko !!! Okazuje się, że w krytycznym momencie jesteśmy w stanie osiągać cele, które zdają się wykraczać poza realność. To o czym mówimy to stan integracji ciała z umysłem. To tak jak byś był kawałkiem większej całości. Jeśli jako trybik owego mechanizmu pracujesz zespołowo (ciało - umysł) jesteś w stanie pracować czy działać dłużej od tego, który się wydaje być wyjątkowym, czy bardziej predysponowanym trybikiem do pracy w mechanizmie. Jednak z uwagi na brak umiejętności pracy synchronicznej takiego „złotego trybika” nigdy nie dochodzi do połączenia i skoordynowanego działania na poziomie ciało – umysł.

Ciało, umysł i duch łączą się we wspólnym wysiłku wtedy, gdy trening odbywa się w Twoim wnętrzu, gdy dochodzi do interioryzacji (uwewnętrznienia) uczuć i przeżyć związanych z motywacją do działania. Często zdarza się bowiem, iż gro ludzi wykorzystuje potencjał ciała i jego możliwości w maksymalnym stopniu, podczas gdy z dwóch pozostałych wymiarów używa jedynie minimalnej części zasobów. Poniżej podam kilka sposobów pozwalających na wykorzystanie mentalnych zdolności. Wiedz wszak, że potencjał ludzki jest nieograniczony !!!

Dobrze by było, byśmy na wstępie zdali sobie sprawę z tego, iż nasz umysł jest podzielony. Co to oznacza w praktyce? Otóż zdolność umysłu do popychania ciała, by to wykonało określoną pracę korzystając przy tym z jego potencjału jest ograniczona przez wewnętrzny konflikt lewej półkuli mózgu z prawą, bowiem odpowiedni część logiczna nie komunikuje się z częścią kreatywną. Jak wiemy głównym zadaniem części analityczno – syntetycznej jest zawiadywanie organizmem w taki sposób by ten się jak najmniej narobił, najlepiej trzymał z dala od jakiegokolwiek stresu i leżał na kanapie. Pewnie znane Ci są pytania i wybiegi stosowane właśnie przez część logiczną, typu: „po co ja to robię” etc. etc. Jeśli zabraknie energii mentalnej by przełamać falę tego typu negatywnych myśli może dojść do załamania i utraty wiary w zdolność do realizacji drzemiącego w nas potencjału.

Kiedy, już osiągniesz balans między treningiem fizycznym i mentalnym, prawa i lew półkula będą mogły działać razem: lewa będzie dostrzegać problemy podczas gdy prawa będzie poszukiwała zasobów i rozwiązań, co da Co kontrolę nad treningiem i spowoduje, iż nie będziesz się ograniczał tylko do reakcji na kolejne kryzysy. O ile potencjał ciała jest ograniczony, tak potęga umysłu nie ma żadnych granic !!!

Zapamiętaj kilka tych uwag, gdyż to one mogą pomóc Ci wykrzesać motywację do dalszego działania, bowiem „ciało pozostawione na kanapie pragnie tam pozostać. Ale kiedy już zostanie wprawione w ruch… pragnie go kontynuować”.

1) Trening sam w sobie jest motywacją do działania (sprawia, iż wydzielają się beta-endorfiny i lepiej się czujesz)

2) Zadbaj o odpowiedni poziom cukru w osoczu. Niski jego poziom często bywa powodem „depresji treningowej”

3) Zredukuj oczekiwany dyskomfort wywołany z długotrwałym treningiem. Jeśli zaplanowałaś 4 ćwiczenia, powtarzaj sobie, że zrobisz tylko jedno, po czym przy drugim mów sobie tak samo, aż dobrniesz do końca

4) Zaplanuj sobie cel i zapisz go w kalendarzu

5) Pojawiający się często kryzys w środku treningu jest często wynikiem narzucenia sobie zbyt wysokiego pułapu (np. za duże obciążenia, za duże tempo biegu) – odpuść delikatnie, tyle by móc dokończyć ćwiczenie czy zadany dystans. Wyciągnij z tego naukę i następnym razem odpuść wcześniej

6) Miej w odwodzie wysokoenergetyczną przekąskę

7) Sprawdź czy oby nie masz problemów ze zdrowiem. Skonsultuj się z lekażem sportowym.



Tomasz Wróblewski
www.InGoodShape.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Suplementacja w trakcie treningu?

Posiłki przed – i potreningowe nikogo nie dziwią, jednak niedawno pojawił się także nowy trend. Jest nim picie napoju izotonicznego w trakc...