Ciekawostki żywieniowe dla mężczyzn

Garść ciekawostek żywieniowych dla mężczyzn.




Sardynki
Te niepozorne rybki są jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, a jednocześnie mają minimalną zawartość szkodliwych substancji. Zawierają również mnóstwo białka i niewiele tłuszczów nasyconych. Należy je zjadać razem z ościami - dostarczają kościom mnóstwo wapnia. Można dodawać je do sałatek czy po prostu kłaść na kanapkę. Podstawowym tłuszczem używanym przez mieszkańców krajów śródziemnomorskich zarówno do smażenia jak i do sałatek jest oliwa z oliwek, źródło nienasyconych kwasów, chroniących przed miażdżycą oraz wpływających na obniżenie ciśnienia krwi.






Orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie to jedno z najbogatszych źródeł selenu, minerału, który może redukować ryzyko raka prostaty. Selen może być toksyczny jeśli spożywamy go w dawkach powyżej 400 mikrogramów na dzień. Jeden orzech ma go około 100 mikrogramów. Jeden, czy dwa wymieszane z innymi orzechami dostarczą odpowiednią ilość tego minerału w codziennej diecie.






Edamame
Na nastrój wpływa wiele czynników, między innymi procesy chemiczne w mózgu, wydarzenia życiowe i to, co jemy. Z nich wszystkich jedynie dietę możesz kontrolować. Bogate w błonnik węglowodany, takie jak owies i edamame (zwany również japońskim groszkiem - zielone ziarna soi w strączkach) pomagają zapobiegać zmianom nastroju przez utrzymywanie poziomu cukru we krwi na stałym poziomie. Edamame zawiera też białko, które również stabilizuje poziom cukru, oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które jak wykazały badania pomagają w zwalczaniu depresji. Ten sojowy groszek znajdziesz w każdej japońskiej restauracji. W wielu supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością można go dostać w postaci mrożonej.






Ziarna sezamu na pożądanie
Są niedrogie, bezpieczne i nie trzeba mieć na nie recepty. Zawierają dużo aminokwasu argininy, który bierze udział w syntezie tlenku fosforu, substancji zwiększającej przepływ krwi w naczyniach - i tym samym w strategicznych częściach męskiego ciała. Możesz dodawać je do sałatek, płatków zbożowych, kanapek, pieczeni.






Borówki na pamięć
O wartościach odżywczych jagód i borówek można pisać bez końca. Ich moc tkwi przede wszystkim w kolorze, za który odpowiedzialne są flawonoidy, substancje, które naturalnie chronią neurony przed negatywnymi skutkami utlenienia czy zapalenia. Najlepsze są oczywiście świeże, a poza sezonem kupuj mrożone.






Soczewica dla energii
Bogata w powoli trawiony błonnik i białko zapewnia stały dopływ energii. Jest też świetnym źródłem witamin z grupy B, niezbędnych w produkcji energii, oraz żelaza, które pomaga komórkom krwi transportować tlen. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Suplementacja w trakcie treningu?

Posiłki przed – i potreningowe nikogo nie dziwią, jednak niedawno pojawił się także nowy trend. Jest nim picie napoju izotonicznego w trakc...