Walina /Val/
Leucyna /Leu/
Izoleucyna /Ile/
BCAA "na chłopski rozum"
Głównym rezerwuarem aminokwasów w organizmie są mięśnie. Produkują i uwalniają do krwioobiegu znaczne ilości alaniny i glutaminy. Powyższe aminokwasy są syntetyzowane z użyciem grup aminowych pozyskanych z aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). W związku z tym, z punktu widzenia treningu są bardzo istotne.
Glutamina to 70% aminokwasów uwalnianych z mięśni, stanowi równocześnie 24 % aminokwasów, które je budują.
Spalaniu glukozy w mięśniach towarzyszy powstawanie pirogronianu, który w obecności tlenu wchodzi do cyklu Krebsa generując powstawanie ATP. Przy braku tlenu może on odwracalnie przekształcić się w mleczan.
Mięśnie są głównym producentem aminokwasów w organizmie. W wyniku procesu transaminacji (przeniesienia grupy aminowej) na pirogronian powstaje alanina, jest ona uwalniana do krwi i trafia do wątroby. W wątrobie przebiega proces odwrotny - deaminacja aminokwasów, powstały pirogronian przekształcany jest w glukozę. Glukoza wraca do mięśni, gdzie znów może zostać wykorzystana do produkcji energii, a cykl ulega powtórzeniu. W wyniku deaminacji, uwolniony z alaniny azot, wchodzi w wątrobie do cyklu mocznikowego i ulega wydaleniu z ustroju, powodując ujemny bilans azotowy.
Mięśnie przenosząc grupę aminową na pirogronian korzystają z azotu zgromadzonego we własnych białkach. Cykl przenoszenia azotu między wątrobą a mięśniami nazywa się cyklem alaninowo-glukozowym. Alanina pełni rolę przenośnika grup aminowych oraz substratu glukoneogenezy (proces tworzenia glukozy z substratów niecukrowych). Mięśnie wychwytują aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i przed ich utlenieniem powodują ich deaminację, dzięki czemu grupa aminowa może zostać przeniesiona na pirogronian, nie powodując uszczerbku w białkach mięśniowych.
Aminokwasy rozgałęzione są wychwytywane przez mięśnie. Szczególnie łatwo wychwytywana jest leucyna, a jej grupy aminowe, są przenoszone na pirogronian, w cyklu alaninowo-glukozowym, wpływając protekcyjnie na białka mięśniowe, które nie muszą ulegać deaminacji. Wątroba nie ma enzymów, które metabolizują BCAA, dlatego, przechodzą one przez ten narząd "tranzytem" i są bezpośrednio wychwytywane przez mięśnie, zarówno podane jako wyizolowane aminokwasy rozgałęzione, czy w postaci odżywki/posiłku.
W wypadku głodzenia lub cukrzycy znacząco wzrasta zdolność mięśni do degradacji BCAA (3-5 krotnie).
Wpływ wysiłku na poziom niektórych aminokwasów w mięśniach(Górski J.: Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego, PZWL, Warszawa, 2002):
1. Wysiłek krótkotrwały [do 30 min.] (40-60% VO2max): mięsień/krew
2. Wysiłek krótkotrwały [do 30 min.] (75-100% VO2max): mięsień/krew
3. Wysiłek długotrwały [powyżej 60 min.] (60-75% VO2max): mięsień/krew
Alanina:
1. umiarkowanie podwyższony/podwyższony
2. bardzo podwyższony/ bardzo podwyższony
3. podwyższony/podwyższony
Glutamina:
1. umiarkowanie podwyższony/umiarkowanie podwyższony
2. bardzo podwyższony/ bardzo podwyższony
3. obniżony/obniżony
BCAA:
1. b.z./b.z.
2. b.z./b.z.
3. obniżony/umiarkowanie obniżony
Amoniak:
1. podwyższony/podwyższony
2. bardzo podwyższony/ umiarkowanie podwyższony
3. podwyższony/podwyższony
Abstrakt/Wnioski:
- używanie BCAA stricte przez amatorów, pomaga w regeneracji mięśni w okresie powysiłkowym (znaczenie równomiernego dostarczania porcji pełnowartościowego białka, w kolejnych posiłkach, średnio co 3 godziny)
- wymagane w wypadku redukcji z wykonywaniem aerobów (powyżej 30 min.), gdyż wtedy BCAA są degradowane z puli aminokwasów mięśniowych, jak również następuje zwiększony wychwyt z krwi; oraz przy uprawianiu takich dyscyplin jak biegi, maraton, triathlon, ćwiczenia złożone na ciężarach maksymalnych i submaksymalnych, etc, gdy organizm poddany jest naprawdę dużemu wysiłkowi
Autor: Sniv
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz